

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Forward Current | 3 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 5 µA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Recovery Time | 150 ns |
| Reverse Voltage | 50 V |
| Type | Rectifiers |
Stock: 2039
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07603
Ext.Price$0.07603
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07603 | $0.07603 |
| 10 | $0.06845 | $0.68450 |
| 50 | $0.06504 | $3.25200 |
| 100 | $0.06179 | $6.17900 |
| 500 | $0.05995 | $29.97500 |
| 1000 | $0.05878 | $58.78000 |
